Laptop HP 250 G4 - Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?

| 0 Komentarzy
W ofercie Hewlett-Packard znaleźć można sporą liczbą firmowych laptopów z niskiej półki cenowej. Przykładem tego jest model HP 250 G4, którego zakupić można już za niewiele ponad 1000 złotych. Oczywiście występuje on w wielu konfiguracjach, różniących się między sobą zastosowanymi podzespołami. Przed zakupem warto więc przeanalizować, jakie ów laptop ma możliwości.

Konfiguracje

Pomimo niskobudżetowych rozwiązań, HP 250 G4 występuje w co najmniej kilku wersjach, za które, rzecz jasna, należy zapłacić różne pieniądze. Zdecydowanie najmocniejsza konfiguracja została wyposażona w procesor i5-6200U. Ten 2-dzeniowy układ należy do modeli typu Ultra Low Voltage, dlatego nie należy oczekiwać od niego cudów. Gwarantuje on jednak przyzwoite działanie i powinien poradzić sobie z typowymi programami biurowymi i sieciowymi.

Polecane laptopy

Nieco gorzej sprawa wygląda w wersjach słabszych, gdzie zamontowane zostały procesory i5-6200U oraz i3-6100U. Spadek wydajności jest zauważalny, jednak bez tragedii. Najtańsze konfiguracje HP 250 G4 wyposażone zostały natomiast w procesory Intel Pentium 3825U i N3700 oraz Celeron N3050 (zdecydowanie najsłabszy z całego zestawienia). I tak, jak w pierwszych dwóch przypadkach liczyć można na płynne działanie, tak przy układzie Celeron może być z tym dużo gorzej.

Jedynie w najdroższych odsłonach HP 250 G4 znajduje się dedykowana karta graficzna. Jest to jednostka AMD Radeon R5 M330, obsługująca DirectX 12, OpenGL 4.3, OpenCL 1.2 oraz technologie Mantle i Vulkan. Jeśli jednak ktoś chce wykorzystywać ten laptop gamingowy, powinien przygotować się na konieczność wyboru niższych detali graficznych (i to wyłącznie w przypadku niewymagających produkcji).

W pozostałych konfiguracjach zastosowane zostały karty zintegrowane. Na najwięcej można liczyć od HD Graphics 520, która znajduje się w zestawie z procesorem i5-6200U.

Laptop HP 250 G4 umożliwia zamontowanie maksymalnie do 8GB pamięci RAM oraz dysku twardego o łącznej pojemności 1 TB. Standardowy jest również zestaw złącz. Na uwagę zasługuje przyzwoita bateria, która, w najlepszej wersji, gwarantuje od 6 do 7 godzin nieprzerwanej pracy.

Specyfikacja

Obudowa

Została wykonana z plastiku, dlatego jest dość podatna na różnego rodzaju uszkodzenia natury mechanicznej. Nie jest ona specjalnie sztywna, dlatego stosunkowo łatwo można ją wygiąć. Przyczepić trzeba się do wykonania zawiasów, które w wielu sytuacjach mają problem ze stabilnością, a także klawiatury, która lekko wygina się podczas pisania.

Chcąc zamontować dodatkową kość RAM bądź wyczyścić wentylator, należy trochę się natrudzić z odkręcaniem wszystkich śrubek, zdejmowaniem obudowy oraz demontażem napędu optycznego. Wszystkie dostępne złącza zostały zamontowane na lewym i prawym boku obudowy. 

Chłodzenie

Wylot ciepłego powietrza został umiejscowiony na lewym boku obudowy, co, przy szczególnie intensywnej pracy, może przeszkadzać (zwłaszcza ludziom leworęcznym). HP 250 G4 charakteryzuje się pasywnym systemem chłodzenia, co przekłada się na jego bardzo cichą pracę (maksymalne natężenie dźwięku nie przekracza wartości 35 dB).

Jeżeli chodzi natomiast o temperatury, podczas długiej pracy na najwyższych obrotach w najcieplejszych miejscach oscyluje ona w granicach od 40 do 45 stopni Celsjusza. Nie jest więc źle.

Ekran HP 250 G4
Ekran

15,6 matryca omawianego laptopa została wykonana w technologii TN, co jest jej pierwszą wadą. Przekłada się to na przeciętne pokrycie kolorów na poziomie około 70% sRGB oraz 40% Adobe RGB. Zwrócić uwagę należy również na średni błąd dE2000, który wynosi około 9. Przyczepić trzeba się również do wąskich kątów widzenia. Matryca HP 250 G4 jest matowa, co jednak nie gwarantuje pełnej ochrony przed promieniami słońca. Mimo wszystko, jak na laptop budżetowy, jest przyzwoicie.

Wydajność HP 250 G4
Wydajność

W omawianej jednostce co prawda nie znajdziemy najnowocześniejszych podzespołów, jednak to, co można spotkać w najlepszej konfiguracji, powinno zapewnić stabilną i płynną pracę biurową. Potwierdzają to zresztą rezultaty osiągane w popularnych programach testowych. Model wyposażony w procesor i5-6100U, 8 GB RAM oraz kartę graficzną AMD Radeon R5 M330 uzyskał w Cinebench R15 CPU Multi 64Bit przyzwoitą medianę na poziomie 250 punktów. W oprogramowaniu 3DMark Ice Storm Standard Graphics (1280x720) wynik oscylował natomiast w granicy 37000 punktów.

Do grania

Pomimo pewnych ograniczeń sprzętowych, HP 250 G4 umożliwia uruchomienie niektórych, niewymagających produkcji:

  • Metal Gear Solid V – low: 40 fps, medium: 26 fps, high: 10 fps,
  • Dirt Rally – low: 90 fps, medium: 23 fps, high: 13 fps,
  • FIFA 16 – low: 50 fps, medium: 40 fps, high: 36 fps,
  • World of Warship – low: 50 fps, medium: 35 fps
  • Battklefield 4 – low: 44 fps, medium: 30 fps, high: 20 fps,
  • Star Wars Battlefront – low: 37 fps, medium: high: 23 fps,
  • Bioshock Infinite – low: 50 fps, medium: 30 fps, high: 23 fps,
  • Diablo III – low: 70 fps, medium: 45 fps, high: 35 fps.

Cena

Zestaw zawierający procesor Intel Core i5-6200U, kartę graficzną AMD Radeon R5 M330, 4GB pamięci RAM oraz dyskiem twardym 500 GB kosztuje od 2100 do 2400 złotych. Decydując się na procesory i3 niższych generacji i zintegrowaną grafikę, zaoszczędzić można od 300 do nawet 700 złotych.

Zdecydowanie najtańsze są natomiast modele z procesorem Intel Pentium. Ich cena oscyluje w granicach 1100-1300 złotych.

Czy warto?

Nie ma co ukrywać, najmocniejszą stroną HP 250 G4 jest jego niska cena. Mimo wszystko, wyposażony jest on w przyzwoite podzespoły, które gwarantują płynną pracę z użyciem najpopularniejszych programów biurowych i sieciowych. Do tego należy dodać również nienajgorsza matrycę w rozdzielczości HD.

Jeżeli więc ktoś szuka oszczędności, a przy tym oczekuje przyzwoitej jakości, omawiany laptop jest godny polecenia.

Udostępnij
4,9
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.